Мелітопольський краєзнавчий музей

Адреса: вул. М.Грушевського, 18

Телефони: (0619) 44-45-14, +380961779714

Електронна пошта: melitopol.museum@gmail.com

Сайт: http://melitopol-museum.zp.ua

Фейсбук: https://www.facebook.com/museummelitopol,  https://www.facebook.com/groups/melitopolmuseum
Інстаграм: https://www.instagram.com/melitopolmuseum

Директор: Ібрагімова Лєйла Різаєвна

Експозиція Мелітопольського міського краєзнавчого музею – одного з найстаріших музеїв Запорізької області, найпотужнішого культурно-просвітницького закладу Мелітополя та Мелітопольського регіону – розповідає про історію краю з найдавніших часів до сучасності. З 1967 року ММКМ розташовується за адресою вул. Грушевського, 18.

Початок  музейної колекції покладено 1900 р. з придбання Мелітопольським земством колекції опудал птахів. Створення безпосередньо міського музею бере відлік з 1 травня 1921 року, з відкриття Мелітопольського крайового музею, першим завідуючим якого став справжній учений, педагог, дослідник Д. Я. Сердюков. Серед керівників закладу протягом ста років його існування були знані краєзнавці: І.П. Курило-Кримчак, Б.Д. Михайлов, 17 років  музей очолювала Л. Петрова.  Тут починав шлях до великої науки видатний український археолог В.М. Даниленко.

Експозиційна площа ММКМ становить  1578 м2. Музейна колекція нараховує понад 60 тис. предметів і складається з археологічної, нумізматичної, етнографічної, художньої, геологічної, палеонтологічної, ботанічної, зоологічної, ентомологічної колекцій. Експозиції розташовані у 17 залах на трьох поверхах. Серед унікальних музейних експозицій – колекція скіфського золота ІV ст. до н.е.; нумізматична колекція, у якій, крім монет, ордени та медалі, жетони, печатки, значки та ін. Чудова етнографічна колекція другої половини  XIX – початку XX ст. представляє жіноче та чоловіче буденне та святкове вбрання, предмети побуту, сільськогосподарський реманент, кухонний та столовий посуд українців, росіян, болгар, а також представників інших етносів нашого регіону. Науковцями музею зібрано значну колекцію, присвячену подіям Другої світової війни та, зокрема,  Мелітопольської наступальної операції 1943 року. У кількох залах експонуються  особисті речі, фотографії та документи Героїв Радянського Союзу, стрілецька зброя. Привертає увагу відвідувачів  діорама  «Прорив німецької оборони на р. Молочній у жовтні 1943 року».

Окрема експозиція розповідає про події Революції Гідності та АТО/ООС на сході Україні. В експозиційних залах можна також  дізнатися про Почесних громадян Мелітополя,  міста – побратими.   Справжньою окрасою музейної колекції є графічні та живописні твори художника О. Г. Тишлера, уродженця Мелітополя.

«MLT Museum Smart Room» – сучасний інтерактивний простір, відкритий і доступний для людей з особливими потребами, що поєднує в єдиній програмі мистецтво, науку та інновації, освітню діяльність ММКМ та навчальних закладів, пропонує відвідувачам інтерактивну лекційну програму, мистецькі твори та програму активностей.

Мелітопольський міський краєзнавчий музей щорічно приймає близько 50 тисяч відвідувачів, серед яких як мешканці міста, так і  його численні гості.