В Мелітополі пройшла краєзнавча година

В Мелітополі пройшла краєзнавча година «Вулиці Мелітополя – сучасне і минуле»   в рамках лекторію «З нами наша історія!» про історію нових назв вулиць.

13 квітня  в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї для учнів 9-Б класу  Мелітопольської спеціалізованої школи I-III ст. № 25 відбулася краєзнавча година – «Вулиці Мелітополя – сучасне і минуле»   в рамках лекторію «З нами наша історія!» про історію нових назв вулиць Мелітополя.  

В рамках виконання законів України про декомунізацію, 23 червня 2016 року виконавчий комітет Мелітопольської міської ради затвердив перелік нових назв вулиць, проспектів, бульвару, шосе, провулків, майданів, проїздів у  Мелітополі. Таким чином, в місті було перейменовано 89 вулиць, серед яких  Гетьманська, П. Сагайдачного і П. Дорошенка.

Вулиця Гетьманська (колишня Леніна) названа на честь видатних особистостей в історії державотворення – всіх гетьманів України, які боролись за її незалежність протягом  XVIIXVIII століть. Українська  Гетьманська  держава  за 116  років  свого  існування (1648-1764)  мала 17  гетьманів . У процесі  формування  гетьманської  влади  як  української  державної інституції, в назву  «гетьман»  до 1648 р. вкладалося  поняття  найвищого військового  керівника  козацтва.

За вагомий внесок в історію державотворення і незалежності України гетьманів Петра Сагайдачного і Петра Дорошенка  жителі Мелітополя на їх честь назвали вулиці і тим самим вшанували їх пам’ять!

Вулиця Петра Сагайдачного (Фрунзе – з 1921 р., довжина  3,23 км) – виникла як шосе, що з’єднує місто Мелітополь із залізничною станцією, з 1895 – 1921 рр. називалася Вокзальною.  З 2016 р. вулиця перейменована на честь Петра Сагайдачного (1570-1622) – гетьмана реєстрового козацтва, кошового отамана Запорізької Січі.

Організатор успішних походів запорозьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства. Сагайдачний зробив незвичний, безпрецедентний для того часу  історичний крок – поставив зброю на охорону освіти, культури і православ’я. На честь Петра Сагайдачного встановлені пам’ятники в містах України, названі вулиці, навчальні заклади, а також  – фрегат  ВМС України.

Вулиця Петра Дорошенка (1924-1929 рр. – Брянська, 1929-2016 р – Горького) в 2016 році перейменована на честь Петра Дорошенка (1627 – 1698) – гетьмана Правобережної та Лівобережної  України у 1665-1676 роках. Походив із відомого козацького роду (його дід, Михайло Дорошенко, був козацьким гетьманом  в I половині XVII століття). Учасник Визвольної війни 1648–1657 років. Відстоював незалежність України від польських та московських посягань. У своїй політиці орієнтувався на Османську імперію (тодішня назва Туреччини), через що згодом втратив підтримку козацтва і населення. У 1676 році попав у полон, зрікся гетьманської булави, і був відправлений на почесне заслання до селища Ярополче (біля Москви), де був воєводою. За свої прагнення до незалежності України, безкомпромісність у боротьбі і довготривале правління у народній творчості був названий «Сонце Руїни». На його честь в містах України названі 92 вулиці.

Краєзнавчу годину підготувала та провела  молодший науковий співробітник Тетяна Шевченко.

  • imgonline-com-ua-Compressed-8t2Xve8EYq.jpg
  • imgonline-com-ua-Compressed-vCBGIyCcICSfWKC.jpg