Мелітопольський краєзнавчий музей

Адреса : М. Грушевського, 18, м. Мелітополь
Телефон: (096) 177-97-14
Електронна пошта: melitopol.museum@gmail.com
Сайт : http://melitopol-museum.jimdo.com, https://www.facebook.com/groups/melitopolmuseum
Директор: Ібрагімова Лєйла Різаєвна

В історичному центрі Мелітополя привертає до себе увагу старовинна триповерхова будівля по вул. М. Грушевського, 18  (колишня вул. Воронцовська).  Тут  з 1967 року розташований Мелітопольський міський краєзнавчий музей.

Відкриття Мелітопольського краєвого музею для відвідувачів відбулося 1 травня 1921 року. Біля його витоків був відомий дослідник старожитностей краю, педагог, музейний діяч Д.Я Сердюков. За успіхи в науковій і просвітницькій діяльності у 1934 році музей став установою обласного значення. В ньому тоді розпочав свій шлях у велику науку видатний український археолог В.М.Даниленко.

До Другої світової війни в музейному зібранні зберігалося чимало цікавих артефактів. У роки війни колекції було втрачено. Друге народження музею розпочалося після визволення Мелітополя від німецько-фашистських загарбників.

У перше повоєнне десятиріччя фонди поповнилися кількома археологічними колекціями, зокрема, з поховання гунської епохи у  Кізіярській балці, у тому числі унікальною діадемою, а також зі знаменитого Мелітопольського аристократичного кургану другої половини IV ст. до н.е.  В наступні роки до археологічної колекції надходили  пам’ятки від доби пізнього палеоліту до середньовіччя.

На 2016 рік загальна кількість предметів основного музейного фонду України, що зберігаються у музеї  —  понад 48 тис.  Зібрання складається, зокрема, з археологічної, нумізматичної,етнографічної, художньої, геологічної, палеонтологічної, ботанічної, зоологічної, ентомологічної колекцій.  Справжньою окрасою зібрання є графічні та живописні твори уродженця м. Мелітополь, художника світового значення О.Г. Тишлера.

Експозиційна площа музею — 1578 квадратних метрів. Експозиції та виставки розташовані тут у 17 залах  на трьох поверхах.  На 2 поверсі експонуються предмети з етнографічних колекцій (друга пол. XIX  –поч.  XX  ст.): жіноче та чоловіче буденне та святкове вбрання, предмети побуту, сільськогосподарський реманент, кухонний та столовий посуд українців, росіян, болгар, а також  представників інших етносів ( друга пол. XIX  –поч.  XX  ст.).

Відвідувачі можуть ознайомитися з експозиціями відділу природи. Тут можна дізнатися про ґрунти, рельєф, фенологію краю, побачити різноманітних представників пташиного світу та мешканців річки Молочної , здійснити віртуальну  прогулянку до  Молочного лиману, зблизька розглянути колекцію комах, занесених до Червоної книги.

В одному із залів є можливість уявно потрапити до Старобердянського лісництва, яке було засновано в Приазовських степах у 1846 році, та є ландшафтним заповідником.  Чимало відвідувачів ознайомилися вже з новою експозицією «Викопна фауна краю», де представлено палеонтологічні знахідки:  скам’янілі рештки мамонта, південного слона, шерстистого носорога, велетенського оленя, дикого коня,  а також скам’янілі дерева.

В експозиції відділу природи представлені різноманітні сільськогосподарські культури, які культивуються на Мелітопольщині. Один із розділів присвячений досягненням науковців-селекціонерів Мелітопольської дослідної станції імені М.Ф. Сидоренка: різноманітні сорти черешні, сливи, персиків, абрикосу.

В одній з вітрин експонується пристрій для крапельного зрошування, винайдений науковцями станції.

В музеї зібрано значну колекцію, присвячену подіям Другої світової війни та зокрема,  Мелітопольській наступальній операції 1943 року. В кількох залах ІІІ поверху експонується  чимало особистих речей, фотографій та документів Героїв Радянського Союзу, стрілецька зброя. В одному із залів привертає увагу  діорама  «Прорив німецької оборони на р. Молочній в жовтні 1943 року».

В експозиційних залах на ІІІ поверсі можна також  оглянути виставки меблів та посуду ХІХ-ХХ ст. А ще — нову експозицію, з якої можна дізнатися про всіх громадян міста,  яким  присвоєно звання «Почесний громадянин м. Мелітополь».

Музей щорічно приймає близько 50 тисяч відвідувачів, серед яких, як мешканці міста, так і  його численні гості.

Співробітники музею з задоволенням організують та проведуть оглядові, тематичні, інтерактивні та театралізовані екскурсії, відкриті уроки, уроки краєзнавства на базі музею, презентації, квести, воркшопи, етикет-класи, студії боді-арту, вікторини, відтворення археологічних розкопок, відкриття художніх виставок та багато іншого.

Види послуг:

1. Проведення екскурсій:

  • оглядових та тематичних по музею;
  • оглядових по місту;
  • тематичних пішохідних по місту;
  • оглядова за межами міста;
  • екскурсія – гра для дітей шкільного віку.

2. Показ хронікально-документальних кінострічок за різними періодами історії краю.

3. Фотокопіювання документів з фондів музею за науковим інтересом дослідника.

4. Ксерокопіювання документів з фондів музею.

5. Робота з документами з фонду бібліотеки музею за науковим інтересом дослідника.

6. Надання послуг з організації та/або проведення семінарів, заходів.

7. Організація та проведення виставки в «Великому виставочному залі».

8. Організація та проведення виставки в «Малому виставочному залі».

9. Організація та проведення виставки в залі «Тишлера».

10. Фотозйомка професійна.

Графік роботи: кожен день з 08.00-16.30