Мелітопольський комітет сприяння поверненню кримських татар на історичну батьківщину «Азат»

Мелітопольський комітет сприяння поверненню кримських татар

на історичну батьківщину «Азат»

Голова: Ібраімов Ридван Серверович

Юридична адреса: 72300,м. Мелітополь, вул. Інтеркультурна (Дзержинського), 58

Офіс: ПК ім. Т.Г.Шевченка 72312, м. Мелітополь, майдан Перемоги, 4

Контакти: 095-224-10-15

Чисельність представників кримськотатарського народу по Запорізькій області дорівнює близько 4 тисяч людей, 3,5 тис. з них мешкає в місті Мелітополь та Мелітопольському районі.

18 травня 1993 року на загальних зборах було прийнято рішення про створення організації «АЗАТ» (Свобода), яка позиціонувала себе як Комітет сприяння поверненню кримськотатарського народу на історичну Батьківщину. Ініціаторами створення були Мінівера Ідрісова, Енвєр Барієв та Едем Кайбулаєв (перший голова товариства)

24 грудня 1995 року було обрано новий склад Комітету (голова — Мінівера Ідрісова) та раду старійшин (голова — Ескандер Ідрісов). З 2004 року головою Комітету є Рідван Ібраімов.

Комітет проводить активну роботу з популяризації історії, культури і звичаїв кримських татар — робота з молоддю, допомога людям похилого віку, проведення національно-культурних свят, виставкова діяльність.

У місті діє дві релігійні мусульманські общини «Іттіфак» (Об’єднання) та «Іраде» (Воля), які тісно співпрацюють з Комітетом.

З 1987 року на базі Комунальної установи Загально навчального закладу №22 працює факультатив по вивченню кримськотатарської мови, історії, культури, який об’єднав навколо себе дітей різних національностей. Факультатив було засновано за клопотанням активних кримських татар, мешканців м.Мелітополя. У його витоків стояла Гульнар Кіковацька, в даний час факультативом керує Еміне Умерова.

Великою гордістю Комітету та кримських татар Мелітопольщини  є народний кримськотатарський ансамбль пісні та танцю «Гузель Кирим», заснований 20 січня 1996 року. В різні часи ансамблем керували Решат Сейдаметов, Тимур Османов, Ельміра Чауш, Лейла Ваітова, Ельміра Шабанова. Комітет та ансамбль працюють у творчому тандемі. До репертуару колективу входять пісні та танці кримських татар та інших народів. Ансамбль постійно підтримує дружні, творчі відносини з колективами інших національних товариств, з школами, училищами, дитячими садками. Ансамбль — активний учасник міських та обласних заходів, лауреат та дипломант безлічі Міжнародних, Всеукраїнських та Республіканських фестивалів.

Визначними подіями в житті кримськотатарської спільноти також були:

2005 р. — на вул. Жовтневій, 8 була урочисто відкрита меморіальна дошка двічі Герою Радянського Союзу Аметхану Султану;

2006 р. —  народний кримськотатарський ансамбль пісні та танцю «Гузель Кирим» представляє Запорізьку область на першому Всеукраїнському фестивалі  національних культур «Суцвіття»;

2007 р. – відкриття у м.Мелітополі філіалу Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі»;

2008 р. – участь народного кримськотатарського ансамблю пісні та танцю «Гузель Кирим»  у Міжнародному фестивалі кримськотатарського народу «Бахчисарай-2008»;

2009 р. – участь в I Всесвітньому конгресі кримських татар у місті Бахчисараї мелітопольської делегації; свято «Весна в інтеркультурному місті» в рамках участі Мелітополя  в проекті Ради Європи «Інтеркультурні міста»;

2011 р. — у дворі ЗОШ №22 відкрито пам’ятний камінь двічі Герою Радянського Союзу Аметхану Султану; відбулася презентація книги «С тоской по Родине» про долі кримських татар Мелітопольщини;

2012 р. — старт акції, присвяченої 25-річчю відомих подій у Москві влітку 1987 року, пов’язаних з безпрецедентними демонстраціями протесту кримських татар на Красній площі, проведення свята-вшанування учасників цих подій, організація показу першого кримськотатарського фільму «Хайтарма»;

2013 р. — Комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину «АЗАТ» відзначив 20-річчя з дня заснування;

2014 р. — в рамках акцій протесту проти анексії Криму — акція «Жінки за мир!», створення загону самооборони з членів Комітету, Патріотичний марш та мітинг в пам’ять 70-річчя Депортації;

2015 рік — встановлення флагштоків з прапорами України та кримськотатарського народу, участь у II Всесвітньому конгресі кримських татар у м.Анкара (Туреччина).

 

Члени товариства проводять для громади міста як народні, національні, так і релігійні свята. Щорічними та традиційними є: “Хидирлез-Байрам” (свято весни і родючості), «Ураза-Байрам» (одне з головних днів ісламського календаря, що знаменує завершення посту, що тривав протягом священного місяця Рамадан), «Курбан-Байрам» (свято жертвоприношення), 18 травня община відзначає день пам’яті жертв депортації, а також День державного прапора, День Незалежності України.

До визначних подій та свят традиційно проводяться автопробіги за участю активних членів товариства.

Опікуючись пропагандою здорового способу життя для молоді, було організовано футбольну команду «КТМ» яка приймає участь в міських та обласних змаганнях.

 

Друковані видання товариства:

«Крымскотатарская проблема в СССР (1944—1991)» (2004 рік, автор Гульнара Бекірова), «Крым и крымские татары в ХIХ-ХХ веках» (2005 рік, автор Гульнара Бекірова), буклет до 15-річчя національно-культурного товариства (2008 р.), «С тоской по Родине» (2011 року, автори: Гульнара Бекірова, Мінівера Ідрісова, Едіє Муслімова), буклет «Этот скорбный путь…» (2014 рік, спільно з Мелітопольським міським краєзнавчим музеєм).

 

Комітет «АЗАТ» постійно підтримує активну позицію кримськотатарського народу, є активним учасником суспільного життя свого рідного міста.