Громадська організація «Мелітопольське Україно – Польське культурно – освітнє товариство «Полонія»

Голова: Козерятська Наталія Михайлівна

Адреса: 72312, м. Мелітополь, майдан Перемоги, 4

Офіс: 72312, м. Мелітополь, майдан Перемоги, 4

Контакти: 067-881-91-94

Мелітопольське Україно – Польське культурно – освітнє товариство «Полонія» було засновано 22 грудня 2005 року.

Ініціаторами створення товариства були В.Б.Балицький, Л.І.Загуменна, М.В.Козерятський, Н.М.Козерятська, І.П.Окопна.

Товариство входить до складу Всеукраїнської Федерації полонійних організацій.

 Першим керівником товариства була Загуменна Людмила Іванівна, а з 2008 року, обрана – Козерятська Наталія Михайлівна, яка довгі роки очолювала відділ у справах національностей, релігій та міграції виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області.

Мета створення товариства – відродження і поширення польської мови, культурних і духовних цінностей, розвиток польської творчості і громадської діяльності, захист соціальних інтересів поляків, формування творчого потенціалу молоді з метою її самореалізації, забезпечення конструктивної взаємодії з органами місцевої влади та іншими національно – культурними і громадськими організаціями.

Польське товариство здійснює роботу за різноманітними напрямками :

  • організовує та бере участь у заходах, присвячених знаменним датам у

житті  українського та польського народів;

  • бере активну участь у громадсько – культурних заходах, що проводяться

іншими національними товариствами та закладами культури;

     —  здійснює культурно – просвітницьку роботу – організовує та проводить  лекції, конференції, зустрічі з питань історії та культури, вечори відпочинку, сприяє створенню дискусійних клубів, аудіо-та відеотек;

    —  сприяє виданню навчальної та науково – методичної літератури;

    —  бере участь у фінансуванні благодійних акцій, проектів та програм;

    —  сприяє розвитку та зміцненню зв’язків з громадськими організаціями інших держав, на території яких проживають поляки;

    —  організовує недільні мовні школи, гуртки, клуби;

    —  організовує відпочинок для членів товариства та їх сімей;

    —  підтримує контакти і співпрацює з державними та місцевими організаціями та органами влади.

Товариство «Полонія» має свій офіс при міському Центрі національних культур.

На сьогодні товариство об’єднує понад 65 осіб польського походження та  145 представників інших національностей.

Польське товариство займається освітньою та просвітницькою діяльністю. При товаристві діє недільна школа, настоятель костьолу Адам Гонсьор  проводить заняття з вивчення польської мови, готує учнів до вступу у вищі навчальні заклади Республіки Польщі.

У школі проводяться недільні зустрічі однодумців, об’єднаних спільною метою – прагненням зберегти знання про Польщу та її культур. На заняттях учні збагачуються духовно, торкаючись польського духу, його глибин і розуміють складності, що стояли на шляху польського народу. Слід зауважити, що в недільній школі навчаються всі бажаючи, хто цікавиться польською культурою, незважаючи на вік та національність.

Щорічно діти стажуються у Польщі, приймають участь у конкурсах, олімпіадах та пленерах, наполегливо попрацювавши рік, діти мають змогу відпочити і оздоровитись у таборах Польщі.

Ми беремо активну участь і в духовному житті нашого багатоконфесійного міста. Важко оцінити особистий вклад настоятеля костьолу у справу підтримки міжконфесійного, міжетнічного миру та злагоди. Він є постійним учасником  міжконфесійних заходів, які проходять у місті. Організовує реколекції для християнської молоді з відвідуванням Святих місць України, Криму, Чехії, Словенії, Італії та Республіки Польщі.

Щорічно з 1997гоку настоятель Єпископ Харківсько — Запорізької дієцезії Римьсько-католицької церкви Ян Собіло організовує  Хресну ходу. Зі святого місця Римо – католицької РГ «Успіня Пресвятої Діви Марії» м. Мелітополя паломники 7днів за маршрутом – Мелітополь — Токмак – Оріхів —  Молочанськ – Запоріжжя йдуть Хресною ходою. Під час зупинок проводять реколекції, бесіди «За здоровий спосіб життя», «Молодь проти наркотиків» тощо.  Завершується хода вулицями Запоріжжя де всіх паломників зустрічає єпископ.

Спільні відвідання костьолу, святкування урочистостей і просто спільний перегляд фільмів і прослуховування польської музики викликають у членів товариства почуття гордості за приналежність до польського народу.

За 10 років діяльності товариства, у ВУЗАХ Польщі отримали дипломи понад 25 студента, 27 ще навчаються.

Значну увагу польському товариству приділяє міський краєзнавчий музей. В ньому представлено цілу експозицію по заселенню народностями, які мешкають у нашому краї. Спільно з членами товариства науковці музею ведуть наукові дослідження з питань заселення краю представниками польського народу. До 75-ї річниці з дня Катинської трагедії представники польського товариства „Полонія”, у краєзнавчому музеї провели вечір пам’яті.

Яскравою та пам’ятною подією було відкриття інтеркультурного музею при етнографічному караїмському центрі «Калє». На стендах та експозиціях представлено польське товариство.

У товаристві створена бібліотека польської літератури, кінотека, придбано 33 диски з фільмами, створено 7 фільмів про діяльність товариства, відзнято 4 телепрограми.

В рамках Програми «Культурне надбання народів миру» в дитячій бібліотеці «Мальвіна» пройшли літературні читання, на яких діти докладали про культуру, звичаї, традиції, національну їжу польського народу, дивились відео — і фото — сюжети фільмів.

Традиційними стали національні свята на яких члени організації намагаються донести людям красу польського слова, пісні, танцю, а також не забувають нагадувати про трагічні і пам’ятні дні історії.

Молодий творчий колектив «Краков’як», завжди бажаний гість багатьох фестивалів, конкурсів, літературно – музичних заходів, художній керівник – Меліхова Ангеліна.

Щорічно у лютому проходять дні пам’яті співачки Ганни Герман «Легенда при жизни».

Члени товариства взяли активну участь у пілотному проекті Ради Європи «Інтеркультурні міста», активні учасники проекту відвідали міста Європи.

Основні свята, які відзначають члени товариства – Різдво, День Святого Миколая, Великдень, День Незалежності Польщі, День Конституції, а також активно приймають участь у всіх міжнародних, Всеукраїнських, обласних та міських заходах. 

У товаристві є свої талановиті художники, митці, музиканти, майстри декоративно – прикладного та ужиткового мистецтва. Галина Биша стала переможницею телеконкурсу «Таланти твої Україно». Пані Галино вже багато років перетворює великі страусині яйця в витончені прикраси, потім прикрашає їх візерунковим різьбленням, та декорує перлинами.

Під час проведення заходів свої авторські роботи представляє майстер – вишиванок Віталій Васильєв.

Презентує свої творчі проекти журналіст – член товариства Світлана Залізецька, яка постійно освітлює рубрики присвячені  діяльності національним громадам міста, а Людмила Науменко робить відеозйомки та монтує фільми.

Товариство «Полонія» тісно співпрацює з Посольством РП в Україні, Генеральним Консульством РП в Харкові, Федерацією полонійних організацій

Активними членами товариства є: Черкасова Я., Науменко Л.,Голубенко Д., Шмиголь О., Руденко В., Биша Г., Крівонос А., Амосова Л., Орлова Я., Богданов Ю., Меліхова А., Проскурня О., Стойкова Л.. Топалова С., Топалов М., Шулятьєв А., Самбур М., Бильський А., Левченко П., Матоляк В., Місевіч О., Цюпко А., Чучман С., Дащенко О.

Члени польського товариства «Полонія» твердо впевнені, що наша сила – у єдності та взаєморозумінні, підтримці та взаємодопомозі, толерантного ставлення один до одного та до представників всіх націй та народностей, всіх релігійних конфесій.